Sunday, 25 March 2012

CCSMBA News Release - 18 March 2012

CORNWALL COUNTY SHORT MAT BOWLING ASSOCIATION
NEWS RELEASE – 18 March 2012

County Finals

Over the weekend the finals of the four major county championships were played at Fowey Community Leisure Centre.

First up on Saturday was the County Singles. In the quarter finals Nigel Nicholls (Newlyn Trinity) and Karen Watson (Treviscoe) had a closely contested game with the lead changing hands 5 times with Nigel establishing a 10-8 lead with two ends to play. Karen fought back with successive scores of one to force an extra end which in Nigel picked up two to win the game 12-10. Martin Boraston (Liskeard) established an early lead against Susan Ashton (Saltash) however Susan fought back scoring ten shots over five ends to take the lead by two after seven ends. Martin edged back in front but Susan again fought back securing two on the last end to force an extra end in which Martin claimed two to win 14-12. Graham Reeves (Saltash) established an early lead against Ken Horrell (Withiel) but scores of two and three on successive ends in the middle of the game saw Ken establish a lead he would not relinquish going on to win 9-6. In the final quarter final David Studden (Illogan) was a comfortable 14-3 winner against Peter Hore (Holmans).

In the semi finals Nigel established an early 6-3 lead against Martin but fell behind to successive scores of two, four and one and Martin moved into the lead of the game. Two for Nigel on the final was not enough as Martin progressed to the final, winning 12-11. In the other semi Ken established an early 7-2 lead against David after 6 ends before restricting David to five successive scores of one to level the score and force an extra end in which Ken was able to pick up the one shot needed to win the game and claim a place in the final. Ken scored first in the final before a run of six successive scores put Martin into a lead he would not relinquish going on to win 12-6.

The afternoon session of play saw attention turn to the County Fours. In the quarter finals Marion & John Keers, Jim & Carolyn Stanley (St Newlyn East) edged a close game against Bill Sharp, Brenda Sleep, Max Burden & Derek Newton (Dobwalls) 7-6 after Carolyn drew shot on the last end when four shots down. Meg Horrell, Joan Boddy, Norman Ward & Ken Horrell (Withiel) saw off the early pressure from Kath Goodman, Tony Jago, Luke Jolly and Karen Watson (Treviscoe) by picking up eleven shots over four ends, going on to win 12-5. A score of four on the fourth end saw Patsy Wakeley, Graham Luke, Brian Wakeley & Chris Roberts (Ladock) move in to the lead against Diane & Dennis Shorthouse, Rachel & Neil Gribble (Landrake) going onto win 9-7. Marilyn Stewart, Henry Kendall (Withiel), Keith Matthews (Blisland) and Arthur Hambley (Withiel) were always in front as they defeated Joe Coups, Bob Wlliams, Linda Martin & Gerald Fisher (Illogan) 8-5.

In the semi finals the St Newlyn East four skipped by Carolyn Stanley established a 7-0 lead in the opening four ends of their game against Ken Horrell’s Withiel team before going on to win 13-7. The second Withiel team, skipped by Arthur Hambley took full advantage of the ends they scored as they were never lead, winning 9-7 against Chris Robert’s Ladock team despite Chris winning more ends. The final saw the lead change hands several times before successive scores of four and three moved St Newlyn East into a three shot lead going into the last end where Arthur Hambley was only able to pick up a single to leave the final score 10-8 in St Newlyn East’s favour.

On Sunday morning the Pairs were contested. In the quarter finals Jim Rule & Terry Bray (Lostwithiel) opened up a 5 shot lead in the early stages against Richard Brown & Bob Williams (Illogan) but this proved to be a game of two halves as the Illogan pairing scored eleven shots to their opponents two over the final 7 ends to claim the game 11-7. Bill Sharp (Dobwalls) & Graham Reeves (Saltash) fought back from an unanswered 6 shot deficit against Margaret Jenkin & Nigel Nicholls (Newlyn Trinity) to win 10-8. Patsy Wakeley & Chris Roberts (Ladock) benefited from a bye as their opponents were unable to take their place in the line up. The final quarter final game saw Brenda Sleep & Max Burden claim the opening two ends to lead 3-0 against Graham Luke & Brian Wakeley (Ladock) after two ends before Graham and Brian reeled off nine consecutive scoring ends to win 15-3.

In the semi finals the opening half of the game between Richard & Bob and Bill & Graham saw the score read 4-3 in Bill & Graham’s favour after 6 of the allotted 11 ends. Consecutive scores of two and four established an 8-3 lead for Bill & Graham before scores of one and three brought Richard and Bob back into contention with two ends to play. Scores of two and three on the 10th and 11th ends saw Bill & Graham win 13-7. The second semi final was an all Ladock affair with Graham & Brian never headed albeit in a close game eventually coming out as 11-8 winners against Patsy & Chris. In the final Bill & Graham were never headed as they defeated Graham & Brian 11-8 in another close game.

The final title to be determined was the County Triples played on Sunday afternoon. A preliminary round was needed as it had not been possible to complete the original qualification competition due to time constraints at the venue. Alan Holden, Dennis Shorthouse and Neil Gribble (Landrake) won a close match against Kath Goodman, Tony Jago & Brian Webb (Treviscoe) 10-9. Betty Bawden, Carol & Graham Ford defeated club mates Pam Williams, Jim & Carolyn Stanley 9-7. Marilyn Stewart (Withiel), Kathy Webb (Treviscoe) & Henry Kendall (Withiel) were 12-9 winners against Lesley Clayton, Christine Kent & Tony Knight (Cubert). Completing the quarter finalists were Lynne Davey, Martin Boraston & Gary Davey (Liskeard) who defeated Julie & Frank Bennett & Esme Stokes (Wadebridge) 10-6.

In the quarter finals Gillian Cawrse (Withiel) & Peter Hamley (Lostwithiel) playing with the disadvantage of being a player short due to injury, with no option of a further substitution available to them, opened up a three shot lead against Gary Davey’s Liskeard team but were unable to hold on to the lead as the disadvantage of being two woods short began to tell as Liskeard ran out 11-6 winners. Neil Gribble’s Landrake team took singles on the first two ends against Sheila, Emma & Robert Flower (Tintagel) but saw the next six ends go against them as the Tintagel team opened up a 10-2, a single for Landrake on the ninth end was not enough to take the game into a final end as Tintagel won 10-3. Melba Kitt, Graham Reeves & Darren Woolner (Saltash) were 9-2 up after five ends and went on to defeat Henry Kendall’s team 12-5. Elise Daniell, Nicholas Truscott & Peter Hore (Holmans) were never headed as they claimed a 14-5 win against Graham Ford’s St Newlyn East team.

In the semi finals scores of five, one and three on the fifth to seventh ends proved crucial for Gary’s Liskeard team in defeating Robert Flower’s Tintagel team 10-6. The second semi was well contested with Peter Hore’s Holmans team always having the edge over Darren Woolner’s Saltash team as they ran out 12-4 winners, a score line which did not reflect the competitiveness of the game.

The final proved to be scrappy with both teams struggling to come to terms with the mat which displayed some unusual lines. Despite only winning four ends, consecutive scores of three on the fourth and fifth ends proved crucial for Peter Hore’s team as they ran out 8-7 winners.

County Team of Three
Holman’s players Elise Daniell, Nicholas Truscott & Peter Hore are the County Team of Three Champions after defeating Helston’s Percy Tripp, Kay Goddard & Roy Christophers 82-37 over two legs home and away.

County Leagues
West Premier Division
P W D L F A Diff Pts
Holmans 40 26 2 12 461 335 126 88
Newlyn Trinity Jowsters 40 27 2 11 449 352 97 86
Penzance Comets 40 26 3 11 541 320 221 80
Helston Grylls 40 24 4 12 476 360 116 77
Porthleven Fisherfolk 40 19 2 19 397 440 -43 58
St Ives Belyars 40 15 2 23 380 445 -65 55
Marazion Blackbirds 40 17 1 22 390 447 -57 51
St Ives Club 40 16 1 23 385 436 -51 47
Penlee A 40 15 0 25 346 471 -125 41
Helston Penrose 40 14 1 25 383 453 -70 40
Mabe Granites 40 12 0 28 313 462 -149 37
West Division One
P W D L F A Diff Pts
Illogan Club 38 31 1 6 557 257 300 103
Centenary Spurs 40 20 3 17 463 399 64 68
Newlyn Trinity Wreckers 40 21 2 17 467 366 101 67
St Ives St Eia 38 19 2 17 404 355 49 67
Troon Tryers 38 17 3 18 380 414 -34 65
Marazion Choughs 40 18 3 19 362 422 -60 60
Bolitho Sinners 38 17 1 20 364 394 -30 56
Hayle Foundry 40 17 1 22 367 465 -98 47
Praa Sands Buckets 40 14 2 24 361 461 -100 44
Helston Wendron 36 17 0 19 353 390 -37 40
Helston Trengrouse 36 12 0 24 293 448 -155 27
West Division Two
P W D L F A Diff Pts
Marazion Swifts 36 26 1 9 408 329 79 79
Porthleven Treza 36 20 2 14 404 346 58 63
Penlee B 36 19 4 13 406 328 78 63
Newlyn Trinity Luggers 36 16 6 14 399 356 43 60
St Keverne A 36 18 2 16 398 346 52 59
St Ives Trenwith 36 16 2 18 352 354 -2 52
Hayle Copperhouse 36 16 4 16 339 413 -74 52
St Ives Knill 36 17 2 17 328 382 -54 49
Troon Pendarves 36 11 2 23 350 387 -37 38
St Keverne B 36 8 1 27 294 437 -143 25
East Premier Division
P W D L F A Diff Pts
Dobwalls 28 23 0 5 339 191 148 69
Saltash Blues 28 18 0 10 271 239 32 54
Landrake 28 14 1 13 291 253 38 42
Duloe A 28 14 0 14 238 276 -38 42
Calstock 28 13 0 15 271 259 12 40
Callington Eagles 28 12 1 15 238 286 -48 37
Saltash Whites 28 9 0 19 249 284 -35 26
Liskeard 28 7 2 19 203 312 -109 26
East Division One
P W D L F A Diff Pts
Lanreath 32 20 1 11 307 274 33 61
Pensilva 32 18 2 12 361 287 74 58
Rilla Mill 32 19 1 12 333 259 74 57
Callington Falcons 32 18 3 11 322 257 65 57
Pelynt 32 17 2 13 328 272 56 54
Crafthole 32 14 1 17 295 324 -29 45
St Germans 32 14 2 16 282 306 -24 42
Duloe Blues 32 9 2 21 236 343 -107 28
Callington Hawks 32 8 0 24 239 381 -142 28
There is a break from County Competition this weekend with the World Championships being played, however locally the Marazion Charity Competition will be played on Sunday with 144 bowlers due to take part.
ENDS
Nicholas Truscott
Press and Promotions Officer
Cornwall County Short Mat Bowling Association
Tel: 07800 916059
E-mail: cornwallshortmatbowls@gmail.com
Web: www.ccsmba.co.uk
Twitter: www.twitter.com/ccsmba

CCSMBA News Release - 25 March 2012

CORNWALL COUNTY SHORT MAT BOWLING ASSOCIATION

NEWS RELEASE – 25 March 2012

COUNTY MIXED PAIRS FINAL

Holman’s bowlers Elise Daniell & Peter Hore made it three county championship wins in as many days last Sunday, adding the County Mixed Pairs title to the Team of Three and Triples titles already secured. Having won the home leg by 17 shots to 6 the Holman’s pair got off to a perfect start at Ladock, taking 8 shots in the first 2 ends against Patsy Wakeley and Chris Roberts. The game continued to be high scoring throughout, with Patsy and Chris fighting until the very end and eventually winning the second leg 22-16. This left the overall score as 33-28 in Elise & Peter's favour.

REA FRANCIS COMPETITION FINAL

Tintagel secured the Rea Francis Club Championship, played with a team of 10 bowlers playing Singles, Pairs, Triples and Fours, with an 81 shots to 62 aggregate win over Withiel. Withiel claimed the first leg at home with a 46-26 advantage however the second leg, on Tintagel’s notoriously difficult mats, proved one sided as the home team ran out 55-16 winners and 81-62 winners overall.

NATIONAL CHAMPIONSHIPS

One of the largest contingents of players for several years will travel to Bedford this week to compete in the English Short Mat Bowling Association National Championships at Kempston Indoor Bowling Club.

On Thursday Karen Watson (Treviscoe) will compete in the Singles. Friday will see Richard Brown & David Studden (Illogan) compete in the Pairs. On Saturday Cornwall have two teams in the Fours, local heat winners Elise Daniell, Nicholas Truscott (Holmans), Nigel Nicholls (Newlyn Trinity) & Peter Hore (Holmans) and runners up Alan Holden (Landrake), Karen Watson (Treviscoe), Dennis Shorthouse & Neil Gribble (Landrake). On Sunday Richard and David will return to action joined by Derek Elliot (Holmans) in the Triples.

ENDS

Nicholas Truscott
Press and Promotions Officer
Cornwall County Short Mat Bowling Association

Tel: 07800 916059
E-mail: cornwallshortmatbowls@gmail.com

Web: www.ccsmba.co.uk

Twitter: www.twitter.com/ccsmba

Sunday, 11 March 2012

CCSMBA NEWS RELEASE - 11 March 2011

CORNWALL COUNTY SHORT MAT BOWLING ASSOCIATION
NEWS RELEASE – 11 March 2012

INTER COUNTY CHAMPIONSHIP

On Sunday Cornwall's county players travelled to Northampton for the finals of the ESMBA Inter County Championship Consolation Competition.  The Premier team faced South West rivals Dorset whilst the A team faced Cambridgeshire.

Cornwall's Premier Team
Cornwall's Premier Team started strongly with three wins in the first session. Nigel Nicholls (14-13) in the singles and Richard Brown & David Studden (11-10) and Graham Reeves & Nicholas Truscott (14-8) in the pairs.  Cornwall maintained the four point advantage in the second session with wins for Graham Ford, Ken Horrell & Brian Wakeley (11-6) in the triples and Elise Daniell, Henry Kendall, Linda Martin & Gerald Fisher (11-3) in the fours. At the halfway stage Cornwall lead 10 points to 6 and 86 shots to 82.

Cornwall effectively wrapped up the title with a solid third session with wins for Peter Hore (23-5) and Nigel Nicholls (14-9) in the singles and Graham Reeves & Nicholas Truscott (12-16) in the pairs.  With both sets of bonus points secured Cornwall moved on to 20 points to need just a single point from the final session.
 
Cornwall claimed a further two games in the final session, Henry Matthews, Gillian Cawrse & Percy Tripp (13-9) in the triples and Brenda Sleep, Patsy Wakeley, Max Burden & Chris Roberts (9-4). Cornwall claimed a further two bonus points in the fours to leave the final score Cornwall 26 points 189 shots Dorset 14 points 159 shots to see Cornwall claim the title which they last won in 1996.

Premier Team Game Scores
SINGLES: Peter Hore (Holmans) 11-14 & 23-5; Nigel Nicholls (Newlyn Trinity) 14-13 & 14-9
PAIRS: Richard Brown & David Studden (Illogan) 11-10 & 12-13; Graham Reeves (Saltash) & Nicholas Truscott (Holmans) 14-8 & 16-12
TRIPLES: Graham Ford (St Newlyn East), Ken Horrell (Withiel) & Brian Wakeley (Ladock) 11-6 & 8-15, Henry Matthews, Gillian Cawrse (Withiel) & Percy Tripp (Helston) 4-17 & 13-9
FOURS:  Elise Daniell (Holmans), Henry Kendall (Withiel), Linda Martin & Gerald Fisher (Illogan) 11-3 & 8-10 Patsy Wakeley (Ladock), Brenda Sleep, Max Burden (Dobwalls), & Chris Roberts 10-11 & 9-4

Cornwall's A Team
The A team started their match against Cambridgeshire with a shared first session. Cornwall's points scored in the pairs by Sheila & Robert Flower (14-11) and Bill Sharp & Betty Temple-Smith (15-13).  The second session was again shared, Cornwall's points scored in the triples by Marion Keers, John Keers & Pam Williams (19-13) and fours by Meg Horrell, Barbara James, Joe Dixon & Derek Newton (13-1).  The match could not have been much closer at the halfway stage with points at 8-8 and Cambridgeshire one shot up 94-95.

A further shared session in the afternoon singles and pairs set up a tense final session, Cornwall's points scored by Luke Jolly (16-15) in the singles and Bill Sharp and Betty Temple-Smith (15-6) in the pairs.  The bonus points were shared leaving the score at 14-14.

In the final session the game points were shared,  Marion Keers, John Keers & Pam Williams (14-5) in the triples and Meg Horrell, Barbara James, Joe Dixon & Derek Newton (10-4) in the fours.  Cornwall took both sets of bonus points to claim the match,and back to back titles, by 22 points to 18, 182-183 shots.

A Team Game Scores
SINGLES: Luke Jolly (Treviscoe) 11-18 & 16-15; Martin Boraston (Liskeard) 7-19 & 6-18
PAIRS: Sheila & Robert Flower (Tintagel) 14-11 & 12-19; Bill Sharp (Dobwalls) & Betty Temple-Smith (Luxulyan) 15-13 & 15-6.
TRIPLES: Marion & John Keers, Pam Williams (St Newlyn East) 19-13 &14-5; Kath Goodman, Tony Jago (Treviscoe) & Keith Matthews (Blisland) 9-10 & 9-10
FOURS: Jim Rule (Lostwithiel), Chris Cawrse (Luxulyan), Terry Bray (Lostwithiel) & Peter Hamley (Lostwithiel) 6-10 & 6-11; Meg Horrell (Withiel), Barbara James (Dobwalls), Joe Dixon (Withiel) & Derek Newton (Dobwalls) 13-1 & 10-4

ENDS

Nicholas Truscott
Press and Promotions Officer
Cornwall County Short Mat Bowling Association
Tel:    07800 916059
E-mail: cornwallshortmatbowls@gmail.com
Web: www.ccsmba.co.uk
Twitter: www.twitter.com/ccsmba

Saturday, 10 March 2012

CCSMBA NEWS RELEASE - 10 March 2012

CORNWALL COUNTY SHORT MAT BOWLING ASSOCIATION
NEWS RELEASE – 10 March 2012

COUNTY TWO WOOD SINGLES



On Saturday the finals of the County Two Wood Singles were played at Fowey Community Leisure Centre.  In the Quarter Finals Robert Flower (Tintagel) defeated Joe Dixon (Withiel) 12-3.  Ken Horrell (Withiel) was a 10-8 winner against Graham Ford (St Newlyn East).  Nigel Nicholls (Newlyn Trinity) took a comfortable 14-5 win over Martin Boraston (Liskeard), John Keers (St Newlyn East) completed the semi final qualifiers with a 10-7 win over Susan Ashton (Saltash).

In the semi finals Ken Horrell recovered from a 4-9 after 12 ends to level the score 9-9 after the 15 scheduled ends against Robert Flower forcing an extra end which Robert won to claim a place in the final against Nigel Nicholls who defeated John Keers 13-5.  In the final Robert scored first claiming two on the first end before Nigel rolled off 10 consecutive scores to claim the title with a 13-2 win.

COUNTY FOUR WOOD PAIRS

On Saturday afternoon attention turned to the County Four Wood Pairs.  The quarter finals saw Patsy Wakeley & Chris Roberts (Ladock) defeat Nigel Nicholls (Newlyn Trinity) & Percy Tripp (Helston) 9-3.  A score of 4 on the 7th end for Gary Davey & Martin Boraston (Liskeard) saw them take control off their game against Barbara James & Miriam Barbery (Dobwalls), eventually running out 10-4 winners.  Elise Daniell & Peter Hore (Holmans) comfortably defeated Graham Sleep & Bill Sharp (Dobwalls) 16-3.  A score of 4 on the eighth end proved crucial for Nicholas Truscott (Holmans) and Gillian Cawrse as they defeated Betty Temple-Smith & Phil Hicks (Luxulyan) 11-7.

In the semi finals Patsy and Chris were comfortable 13-2 winners against Gary & Martin.  The other semi between Elise & Peter and Nicholas & Gillian was closely contested in the early stages with score reading 6-4 in Nicholas & Gillian’s favour after 6 ends played.  The seventh end saw Nicholas & Gillian pickup a score of seven to move 13-4 in to the lead prompting Peter to concede the game with two ends to play.

The final was again closely contested in the early stages before Patsy and Chris established a lead of three with an end to play.  Despite Nicholas & Gillian’s best efforts they could only pickup two shots to leave the final score 8-7 in Patsy & Chris’s favour.

INTER COUNTY CHAMPIONSHIP

A separate report will be sent after the match on Sunday.

COUNTY LEAGUES

West Premier Division
                                                               P             W            D             L              F              A             Diff         Pts
Holmans                                              38           26           2              10           449         308         141         88
Newlyn Trinity Jowsters                38           27           2              9              438         320         118         86
Penzance Comets                            38           24           3              11           514         308         206         74
Helston Grylls                                    38           22           4              12           444         349         95           71
Porthleven Fisherfolk                    38           18           2              18           375         422         -47          56
St Ives Belyars                                   38           15           2              21           371         414         -43          55
St Ives                                                   40           16           1              23           385         436         -51          47
Marazion Blackbirds                        38           15           1              22           359         438         -79          45
Penlee A                                              40           15           0              25           346         471         -125       41
Helston Penrose                              38           13           1              24           365         431         -66          38
Mabe Granites                                  40           12           0              28           313         462         -149       37 (R)

West Division One
                                                               P             W            D             L              F              A             Diff         Pts
Illogan                                                   38           31           1              6              557         257         300         97 (P)
Newlyn Trinity Wreckers              38           20           2              16           447         344         103         65
St Ives St Eia                                       38           19           2              17           404         355         49           63
Centenary Spurs                              38           18           3              17           432         386         46           62
Troon Tryers                                      36           17           3              16           367         383         -16          61
Marazion Choughs                          38           17           3              18           347         404         -57          58
Bolitho Sinners                                  38           17           1              20           364         394         -30          50
Helston Wendron                            36           17           0              19           353         390         -37          44
Hayle Foundry                                   38           16           1              21           345         445         -100       43
Praa Sands Buckets                         38           13           2              23           343         446         -103       40
Helston Trengrouse                        36           12           0              24           293         448         -155       31 (R)

West Division Two
                                                               P             W            D             L              F              A             Diff         Pts
Marazion Swifts                                34           26           1              7              396         301         95           79 (P)
Penlee B                                              34           17           4              13           381         318         63           57
Porthleven Treza                            34           18           2              14           376         334         42           57
St Keverne A                                      34           17           2              15           373         325         48           55
Newlyn Trinity Luggers                  34           14           6              14           369         341         28           54
Hayle Copperhouse                        34           15           4              15           322         394         -72          50
St Ives Knill                                         34           17           2              15           313         352         -39          49
St Ives Trenwith                               34           15           2              17           333         337         -4            48
Troon Pendarves                             34           10           2              22           329         362         -33          36
St Keverne B                                      34           8              1              25           284         412         -128       25

Central Premier Division
                                                               P             W            D             L              F              A             Diff         Pts
Withiel Oaks                                     36           21           3              12           393         286         107         70 – Qualified for Bebbington Cup
Ladock Chiefs                                    36           20           3              13           378         300         78           69
Treviscoe Whites                             36           22           0              14           380         290         90           66
Luxulyan Golds                                 34           16           4              14           332         312         20           61
Ladock Braves                                   36           17           5              14           329         333         -4            57
Lostwithiel                                          34           15           3              16           278         327         -49          48
Perranporth Pilchards                    36           16           0              20           303         328         -25          47
St Newlyn East                                 36           16           0              20           303         342         -39          44
Cubert Blues                                      36           13           3              20           299         377         -78          41 (R)
Luxulyan Maroons                           36           10           3              23           281         381         -100       33 (R)

Central Division One
                               P             W            D             L              F              A             Diff         Pts
St Agnes Cuckoos                            32           22           2              8              332         245         87           70 (P)
Withiel Elms                                       32           22           1              9              360         251         109         63 (P)
St Agnes Gulls                                   32           17           2              13           336         253         83           57
Kea Club                                              32           16           2              14           307         286         21           53
St Stephen Club                                32           15           0              17           280         288         -8            48
Lanjeth Maroons                             32           13           1              18           282         292         -10          44
Treviscoe Blues                                 32           13           3              16           275         310         -35          43
Goonbarrow Greens                      32           12           0              20           249         343         -94          33
Ladock Apaches                                32           8              1              23           218         371         -153       21

ENDS
Nicholas Truscott
Press and Promotions Officer
Cornwall County Short Mat Bowling Association
Tel:    07800 916059
E-mail: cornwallshortmatbowls@gmail.com
Web: www.ccsmba.co.uk
Twitter: www.twitter.com/ccsmba


Sunday, 4 March 2012

CCSMBA News Release - 4 March 2012

CORNWALL COUNTY SHORT MAT BOWLING ASSOCIATION

NEWS RELEASE – 4 March 2012

 

INTER COUNTY CHAMPIONSHIP

 

Cornwall's Premier and A Team’s made the long trip to Northampton on Saturday for the semi finals of the ESMBA Inter County Championship Consolation Competitions.

 

The Premier team defeated competition favourites Shropshire by 22 points to 18 and 161 shots to 157 in a well contested match that saw all Cornwall team members contributing at least a point to the final score.

 

The first session saw the points shared 4 each.  Peter Hore defeating his England squad counterpart Alan Jones (13-9) in the Singles and Graham Reeves & Nicholas Truscott claiming a  win (14-11) in the pairs scoring Cornwall’s points.  The second session saw wins for both Cornwall Rinks, Elise Daniell, Joe Coups, Linda Martin & Gerald Fisher (12-1) and Brenda Sleep, Max Burden, Henry Kendall & Chris Roberts (14-8).  Defeats for both Cornwall Triples saw the halfway score read Cornwall 8 points 80 shots Shropshire 8 points 79 shots.

 

The third session again saw game points shared, Nigel Nicholls winning in the Singles (11-10) and Richard Brown & David Studden in the Pairs (13-9).  Shropshire however claimed the bonus points for the Singles and the Pairs were shared to leave the match score reading Cornwall 13 points Shropshire 15 with a session to play.  

 

First to finish in the final session was the Triple of Henry Matthews, Gillian Cawrse and Percy Tripp with a draw (9-9).  The next completed game saw Graham Ford, Ken Horrell and Brian Wakeley pick up 2 on the last end of their Triples (14-4) game securing the crucial bonus points by 1 shot making to give Cornwall an 18-16 points lead with the Rinks games still to be completed.  Gerald Fishers rink lost (12-5) leaving Cornwall needing a win on the final mat to secure the overall match win.  After a slow start which saw Chris Roberts’ rink fall 1-5 behind after 5 of the 9 ends, the sixth end saw the game change with Cornwall picking up 4 shots to draw level.  A further 2 on the seventh end moved Cornwall into the lead and a misjudged final wood from the Shropshire skip in the eighth end saw Cornwall claim a further 2 to move 4 in front.  With Shropshire needing 5 to win the game on the final end Cornwall played the jack into the ditch to lie 1 shot to secure the game (10-5) and the match overall.

 

Cornwall will face South West rivals Dorset, who eased past Northamptonshire 12-28, in Sunday’s final in Northampton.  Cornwall will be keen to add a second victory in the Premier Team Consolation Competition to their 1995/6 season victory.  Two members of the team that defeated Cambridgeshire 24-12 in the 1996 final will be in the Cornwall team for the final on Sunday, Percy Tripp and Graham Ford a third member of the 1996 team Terry Bray is still a regular for the A Team.   

 

Premier Team Game Scores

SINGLES: Peter Hore (Holmans) 13-9 & 9-18; Nigel Nicholls (Newlyn Trinity) 7-15 & 11-10

PAIRS: Richard Brown & David Studden (Illogan) 9-15 & 13-9; Graham Reeves (Saltash) & Nicholas Truscott (Holmans) 14-11 & 10-11

TRIPLES: Graham Ford (St Newlyn East), Ken Horrell (Withiel) & Brian Wakeley (Ladock) 3-10 & 14-4; Henry Matthews, Gillian Cawrse (Withiel) & Percy Tripp (Helston) 8-10 & 9-9

FOURS:  Elise Daniell (Holmans), Joe Coups, Linda Martin & Gerald Fisher (Illogan) 12-1 & 5-12; Brenda Sleep, Max Burden (Dobwalls), Henry Kendall (Withiel) & Chris Roberts 14-8 & 10-5

 

The A Team will be joining the Premier on the coach to Northampton on Sunday after defeating Suffolk 24 points to 16 and 186 shots to 152 in their match.

 

In the first session the points were shared with Luke Jolly claiming a win in the Singles (15-13) and Sheila and Robert Flower winning in the Pairs (13-12).  The second session again saw the points shared, Cornwall’s points scored by Kath Goodman, Tony Jago & Keith Matthews (16-2) in the Triples and Meg Horrell, Barbara James, Joe Dixon & Derek Newton (12-5) in the rinks.  The halfway score read Suffolk 8 points 82 shots Cornwall 8 points 91 shots.

 

The third session saw Cornwall move into the lead of the match with wins in the Singles for Luke Jolly (15-13) and the Pairs for Keith Williams & Betty Temple-Smith (15-11) and Sheila & Robert Flower (17-9). The bonus points were split with the Singles going to Suffolk and Pairs to Cornwall.  With a session to play Cornwall lead 16-12.

 

The final session was shared with wins for Kath Goodman, Tony Jago & Keith Matthews (11-3) in the Triples and Bill Sharp, Jim Rule, Terry Bray & Peter Hamley (11-3) in the rinks.  Cornwall secured both sets of bonus points to finish the match with an 8 points advantage.

 

Cornwall’s opponents in the final on Sunday, when they will be bidding for a fourth title in six years, will be Cambridgeshire who defeated Northamptonshire 22-18.

 

A Team Game Scores

SINGLES: Luke Jolly (Treviscoe) 15-13 & 15-13; Martin Boraston (Liskeard) 7-13 & 12-13

PAIRS: Sheila & Robert Flower (Tintagel) 13-12 & 17-9; Keith Williams (Penlee) & Betty Temple-Smith (Luxulyan) 12-17 & 15-11

TRIPLES: Marion & John Keers, Pam Williams (St Newlyn East) 9-12 & 8-12; Kath Goodman, Tony Jago (Treviscoe) & Keith Matthews (Blisland) 16-2 & 11-3

FOURS: Bill Sharp (Dobwalls), Jim Rule (Lostwithiel), Terry Bray (Lostwithiel) & Peter Hamley (Lostwithiel) 7-8 & 12-3; Meg Horrell (Withiel), Barbara James (Dobwalls), Joe Dixon (Withiel) & Derek Newton (Dobwalls) 12-5 & 5-6.

 

COUNTY FINALS

 

There will be no rest prior to Sunday’s Inter County finals for nearly half of the squad as they one or both of the County Two Wood Singles and County Four Wood Pairs Championship finals to be played at Fowey Community Leisure Centre on Saturday with the Singles on at 0900 and the Pairs following at around 1130.  The qualifiers, from competitions run earlier in the season are

 

Two Wood Singles

Graham Ford (St Newlyn East), Martin Boraston (Liskeard), Susan Ashton (Saltash), Ken Horrell (Withiel), Joe Dixon (Withiel), Robert Flower (Tintagel), Nigel Nicholls (Newlyn Trinity) and John Keers (St Newlyn East)

 

County Four Wood Pairs

Elise Daniell & Peter Hore (Holmans), Gary Davey & Martin Boraston (Liskeard), Betty Temple-Smith & Phil Hicks (Luxulyan), Barbara James & Miriam Barbery (Dobwalls), Nicholas Truscott (Holmans) & Gillian Cawrse (Withiel), Patsy Wakeley & Chris Roberts (Ladock), Nigel Nicholls (Newlyn Trinity) & Percy Tripp (Helston) and Bill Sharp & David Griffin (Dobwalls)

 

COUNTY LEAGUES

 

The County league program is drawing to a conclusion but many matters remain to be resolved.

 

In the West three teams remain in what for much of the season has been a four way battle for the title.  Holmans used their game in hand to good effect claiming all six points against Mabe Granites to move four points ahead of Newlyn Trinity Jowsters.  Penzance Comets maintain a mathematical chance.  The title looks set to go down to the last week when Newlyn Trinity Jowsters travel to fourth place Helston Grylls and current leaders Holmans travel to Penzance.  Illogan have secured back to back promotions by winning Division One, any one of five clubs could still join them in the Premier Division next season.  Marazion Swifts have long been confirmed as Division Two winners  but any one of 7 other teams could still join them in Division One next year.

 

The Central Area title is down to two teams with Withiel Oaks holding a 1 point lead over Ladock Chiefs.  In this final week of fixtures Ladock play first when they visit relegation threatened St Newlyn East on Monday night with Withiel Oaks travelling to third placed Treviscoe Whites on Thursday night.  St Agnes Cuckoos and Withiel Elms have secured promotion from Division One and play each other at Withiel on Thursday night in a match which will determine first and second place.

 

Dobwalls have claimed the East area title after a solid season where they have dropped just 15 out of a possible 84 points.  Lanreath need just a single point on Wednesday at Callington Falcons to secure the Division One title, should they however fail to score Rilla Mill will have an opportunity to snatch the title on Thursday when they travel to bottom placed Callington Hawks.

 

West Premier Division

                                                               P             W            D             L              F              A             Diff         Pts

Holmans                                              36           25           2              9              429         289         140         84

Newlyn Trinity Jowsters                36           25           2              9              405         306         99           80

Penzance Comets                            36           24           2              10           499         284         215         73

Helston Grylls                                    36           20           4              12           415         336         79           65

Porthleven Fisherfolk                    36           17           2              17           356         402         -46          54

St Ives Belyars                                   36           14           1              21           347         399         -52          50

St Ives                                                   38           16           1              21           371         403         -32          47

Marazion Blackbirds                        38           15           1              22           359         438         -79          45

Helston Penrose                              36           12           1              23           348         414         -66          35

Penlee A                                              36           13           0              23           306         434         -128       35

Mabe Granites                                 36           11           0              25           288         418         -130       34

 

West Division One

                               P             W            D             L              F              A             Diff         Pts

Illogan                                                   36           30           1              5              541         237         304         95 (P)

St Ives St Eia                                       36           19           2              15           390         329         61           63

Newlyn Trinity Wreckers              36           19           2              15           427         328         99           61

Centenary Spurs                              36           17           3              16           406         372         34           58

Marazion Choughs                          38           17           3              18           347         404         -57          58

Troon Tryers                                      34           15           3              16           341         369         -28          55

Bolitho Sinners                                 36           16           1              19           345         377         -32          46

Helston Wendron                            34           16           0              18           336         371         -35          42

Praa Sands Buckets                         36           13           2              21           329         419         -90          40

Hayle Foundry                                   36           14           1              21           318         431         -113       37

Helston Trengrouse                        34           11           0              23           279         422         -143       29

 

West Division Two

                               P             W            D             L              F              A             Diff         Pts

Marazion Swifts                                34           26           1              7              396         301         95           79 (P)

Newlyn Trinity Luggers                 32           14           5              13           354         313         41           53

Porthleven Treza                             32           17           2              13           355         316         39           53

Penlee B                                              30           15           3              12           335         285         50           49

St Keverne A                                      32           15           2              15           348         312         36           49

St Ives Trenwith                               32           15           2              15           320         312         8              48

Hayle Copperhouse                        32           14           4              14           304         373         -69          48

St Ives Knill                                         30           15           2              13           279         315         -36          44

Troon Pendarves                             30           8              2              20           287         329         -42          28

St Keverne B                                      32           7              1              24           267         389         -122       23*

 

Central Premier Division

                               P             W            D             L              F              A             Diff         Pts

Withiel Oaks                                       34           21           3              10           382         260         122         70

Ladock Chiefs                                    34           20           3              11           369         284         85           69

Treviscoe Whites                             34           20           0              14           354         279         75           60

Ladock Braves                                   34           17           5              12           318         306         12           57

Luxulyan Golds                                 30           12           4              14           283         288         -5            49

Lostwithiel                                          32           15           3              14           267         298         -31          48

Perranporth Pilchards                    34           14           0              20           277         320         -43          41

Cubert Blues                                      34           13           3              18           291         351         -60          41

St Newlyn East Club                        32           14           0              18           274         313         -39          38

Luxulyan Maroons                           34           8              3              23           254         370         -116       27 (R)

 

Central Division One

                               P             W            D             L              F              A             Diff         Pts

St Agnes Cuckoos                            30           21           2              7              309         230         79           66 (P)

Withiel Elms                                       30           21           1              8              345         228         117         61 (P)

St Agnes Gulls                                   30           16           2              12           318         243         75           53

Kea                                                        28           13           2              13           273         253         20           45

St Stephen                                          30           14           0              16           258         273         -15          44

Lanjeth Maroons                             30           12           1              17           264         274         -10          41

Treviscoe Blues                                 30           12           3              15           265         292         -27          41

Goonbarrow Greens                      30           11           0              19           231         325         -94          30

Ladock Apaches                                30           8              1              21           207         352         -145       21

 

East Premier Division

                               P             W            D             L              F              A             Diff         Pts

Dobwalls                                              28           23           0              5              339         191         148         69 (B)

Saltash Blues                                      28           18           0              10           271         239         32           54

Landrake                                             26           14           1              11           282         227         55           42

Duloe A                                                28           14           0              14           238         276         -38          42

Callington Eagles                              28           12           1              15           238         286         -48          37

Calstock                                               26           11           0              15           245         250         -5            34

Saltash Whites                                 28           9              0              19           249         284         -35          26 (R)

Liskeard                                               28           7              2              19           203         312         -109       26 (R)

 

East Division One

                               P             W            D             L              F              A             Diff         Pts

Lanreath                                              30           20           1              9              297         250         47           61

Pensilva                                               32           18           2              12           361         287         74           58

Rilla Mill                                                30           18           1              11           316         240         76           55

Pelynt                                                   32           17           2              13           328         272         56           54

Callington Falcons                            30           16           3              11           298         247         51           51

St Germans                                        32           14           2              16           282         306         -24          42

Crafthole                                             30           13           1              16           268         306         -38          41

Duloe Blues                                       30           8              2              20           218         316         -98          26

Callington Hawks                              30           7              0              23           220         364         -144       24

 

No North Area tables this week as final results have already been published.

 

Key – B = Qualified for Bebbington Cup, league finals. P = Promoted. R = Relegated

 

ENDS

Nicholas Truscott
Press and Promotions Officer
Cornwall County Short Mat Bowling Association

Tel:    07800 916059
E-mail: cornwallshortmatbowls@gmail.com

Web: www.ccsmba.co.uk

Twitter: www.twitter.com/ccsmba